Wady i zalety pożyczki gotówkowej

Pożyczki gotówkowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Dlaczego? Czy pożyczki gotówkowe mają same zalety, a co z wadami?

Duża dostępność

Największą zaletą pożyczek gotówkowych jest ich duża dostępność. Pożyczek mogą udzielać banki, SKOK – i, firmy nie nadzorowane przez KNF, jak i osoby prywatne. Oczywiście taka sytuacja ma wady jak i zalety.

Pożyczki gotówkowe, których nie udzielają banki ani SKOK-i, nie podlegają prawu bankowemu. Zawieranie umów pożyczkowych reguluje kodeks cywilny oraz Ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 roku. Dzięki temu jest więcej firm , które mogą nam udzielić pożyczki, ale też musimy wykazać się większą ostrożnością decydując się na współpracę z nimi.

Zaletą takich firm jest możliwość współpracy, nawet w sytuacji, gdy klient ma zła historię kredytową. W takiej sytuacji banki nie podejmą rozmowy z klientem. Firmy pożyczkowe deklarują, że nie sprawdzają klientów w KRD, czy BIK – u. Formalności ograniczone są do minimum. Jest to dla klienta dużą oszczędnością czasu, gdyż decyzja o udzieleniu pożyczki może być przyznana nawet w ciągu kilku godzin. Pieniądze na koncie klienta również pojawiają się bardzo szybko po podpisaniu umowy pożyczki.

Na co trzeba uważać?

Najważniejsze jest RRSO. Co to takiego? Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta wyrażony jako wartość procentowa w stosunku rocznym. Dlaczego RRSO jest takie ważne? Nie przyglądając się dokładnie ofercie możemy nie zauważyć, że oprócz oprocentowania występują dodatkowe koszty pożyczki. Opłatami około kredytowymi mogą być prowizje za udzielenie pożyczki, opłaty przygotowawcze, koszty ubezpieczenia pożyczki, a nawet opłaty za skorzystanie z dodatkowych usług, by otrzymać zgodę kredytową ( założenie konta osobistego z miesięczna opłatą czy wydanie karty płatniczej ).

Podejmując decyzje o zaciągnięciu pożyczki gotówkowej przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z ofertami. Da nam to szansę wybrania najkorzystniejszej propozycji. Dane dotyczące pożyczek można łatwo zweryfikować dzięki porównywarkom internetowym. Nie ruszając się z domu, w szybki sposób, jesteśmy w stanie zrobić pierwszą weryfikację ofert. Kolejnym krokiem jest dokładne zapoznanie się z umową. To umowa określa wszystkie warunki spłaty pożyczki. Jest podstawa naszego dalszego działania. Pożyczka gotówkowa w wielu sytuacjach jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest tylko jeden warunek. Trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą oraz umową. I liczyć siły na zamiary.