Nowe miejsce zatrudnienia

Żyjemy obecnie w bardzo dynamicznych czasach, w których każdy stara się jak najbardziej wykorzystać swój potencjał. Dlatego nawet, gdy posiadamy bardzo dobrą pracę i nasza pozycja w firmie jest stabilna, staramy się “trzymać rękę na pulsie” i na bieżąco obserwować zmiany na rynku pracy. Zdarza się tak zwłaszcza wtedy gdy pracownik nie ma zaufania do pracodawcy, nie ma możliwości rozwoju lub w firmie następuje częsta rotacja pracowników. Warto więc mieć na oku jakąś alternatywę, dzięki której będzie nam się żyło o wiele spokojniej. 

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

Kiedy jednak nadejdzie już czas rozstania, warto rozwiązać umowę o pracę w korzystny i polubowny sposób. Nikt nie chce przecież palić mostów i odchodzić z firmy w przekonaniu, że obydwie strony są na siebie obrażone. Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest więc rozwiązaniem, które powinno najbardziej zadowolić jedną i drugą stronę. 

Inicjatywa szefa

Inicjatywa wypowiedzenia umowy może oczywiście wyjść także ze strony szefa. Bardzo często oznacza to, że nie wywiązywaliśmy się zbyt dobrze ze swoich obowiązków i szef nie był z nas zadowolony. Jest to zawsze niezmiernie przykry moment i uświadamiamy sobie, że mamy kilka tygodni na zmianę otoczenia. Wyrozumiali szefowie nie zostawiają jednak swoich pracowników na lodzie i starają się w jakiś sposób pomóc, aby pracująca u nich przez kilka lat osoba znalazła nowe zatrudnienie. 

Okres aklimatyzacji

Kiedy skończy się już  okres wypowiedzenia  starej pracy nadejdzie czas na nowy rozdział w życiu. Bardzo często jest to stresujący moment, szczególnie gdy zmieniamy pracę po wielu latach. Ludzie potrafią przywiązać się  do współpracowników oraz zajęć, które regularnie wykonywali, a okres aklimatyzacji w nowym miejscu zatrudnienia może przebiegać stosunkowo powoli. W nowej firmie zostajemy jednak najczęściej dobrze i przyjaźnie przywitani.