Jakie są sposoby na zastrzeżenie dowodu osobistego?

Każdemu może się zdarzyć sytuacja w której zgubimy nasz dowód osobisty albo zostanie nam on skradziony. Niestety w tej sytuacji możemy mieć z tego tytułu niemałe problemy, bo każdy w których rękach jest nasz dokument, którym możemy potwierdzić swoją tożsamość ma tak naprawdę takie same możliwości do działania jak my. Z tym, że my działamy rozważnie i nie zaciągamy pożyczek, których nie jesteśmy w stanie spłacić, a złodziej tożsamości robi to na nas i nie ma takich oporów.

Niestety udowodnienie takiego oszustwa jest bardzo trudne i długo trwa. Sądy niechętnie zajmują się tego typu sprawami, bo każdy ma mieć świadomość, że dowód osobisty, to bardzo ważny dokument, którego należy pilnować jak oka w głowie, a jeśli już darzy nam się jego utrata czy to z powodu kradzieży czy zgubienia to powinniśmy złożyć wniosek o zastrzeżenie dowodu osobistego:

https://kapitalni.org/pl/artykuly/zastrzezenie-dowodu-osobistego-jak-i-gdzie-mozna-zastrzec-dowod-osobisty,73,149.

Uchroni nas to przez wieloma problemami jakie mogą nam się zdarzyć poprzez utratę dokumentu.

W jaki sposób możemy dokonać zastrzeżenia dowodu osobistego?

Procedura jaką jest zastrzeżenie dowodu osobistego jest bardzo łatwa i trwa tylko kilka minut. Możemy to zrobić na kilka sposobów.

Pierwszy sposób to udanie się do banku i napisanie wniosku. Jednak ten sposób sprawdza się doskonale, pod warunkiem, że jesteśmy na mieście i to w godzinach urzędowania banku. jeśli nie to możemy spróbować zadzwonić na infolinie w banku i tak poprosić o zablokowanie dowodu.

Kolejnym sposobem jest udanie się na komisariat policji, ale taką czynność przeprowadza się tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że nie zgubiliśmy dowodu tylko został nam ukradziony. na komisariacie otrzymujemy też dokument, który upoważnia nas do legitymowania się nim do momentu otrzymania nowego dowodu.

Najprostszy jednak sposób to założenie konta na portalu BIK, który umożliwia też opcję zastrzeżenia dowodu w przypadku kradzieży czy zgubienia. Tam właśnie możemy tej czynności dokonać również w nocy co jest bardzo pomocne w przypadku kradzieży np na imprezie. Konto na portalu BIK możemy założyć w kilka chwil i w przypadku utraty dokumentu tożsamości, możemy to zgłosić poprzez logowanie się na portal gdziekolwiek jesteśmy i o jakiejkolwiek porze nam się podoba.

Portal umożliwia także ustawienie powiadomień, więc za każdym razem kiedy ktoś wyśle zapytanie o naszą historię kredytową to my będziemy po tym poinformowani. Jest to bardzo pomocne jeśli chodzi o sytuację utraty dowodu osobistego szczególnie kiedy stanie się to nam o późnej porze. Wtedy nie mamy możliwości zablokowania dowodu poprzez inne opcje.