Jak walczyć z długami?

Czy spłacanie długów będzie dla nas problematyczne? Jeśli tylko wiemy, jak podejść do sprawy i jak się zachować, to możemy oszczędzić sobie wiele kosztów nie tylko finansowych, lecz także psychicznych. Wszystko powinno zostać przez nas odpowiednio zaplanowane i musimy zrobić wszystko, by się tych długów jak najszybciej pozbyć.

Jak walczyć z długami?

Walka może przebiegać przez bardzo trudną i wyboistą drogę lub przez łagodną i przyjazną. To od nas tak naprawdę zależy, jakie będziemy mieć podejście i jakie kroki poczynimy, by z długami zwyciężyć. Może na początek warto po prostu uświadomić sobie to, że je mamy i nie uciekać od nich, lecz zacząć coś robić, aby się ich pozbyć.

Dla niektórych, taki kulminacyjnym momentem, w którym wiedzą, że sprawa jest naprawdę bardzo poważna, będzie potrzymanie takiego dokumentu, jak przed sądowe wezwanie do zapłaty (warto więcej przeczytać tutaj – https://kapitalni.org/pl/artykuly/rodzaje-wezwan-do-zaplaty-przedsadowe-wezwanie-do-zaplaty-i-ostateczne-wezwanie-do-zaplaty,73,102). Będzie zawarta w nim informacja, dla kogo i ile musimy zwrócić, przy czym jest to jednocześnie znak, że jeśli w wyznaczonym terminie wpłata nie wpłynie, to dług może zostać przeniesiony na drogę sądową, czego lepiej jest jednak unikać.

Staramy się więc w taki sposób zorganizować nasz domowy budżet, aby znalazło się w nim jak najwięcej miejsca na długi. Pozbywamy się wszelkich niepotrzebnych wydatków i naszych zachcianek, a kwota, którą dotychczas przeznaczaliśmy na właśnie takie, w sumie to niepotrzebne nam rzeczy, teraz będzie mogła zostać przeznaczona na kolejne raty.

Warto również porozmawiać z osobami, czy też firmami, u których mamy dług i może wynegocjować jakieś lepsze warunki spłaty, tak jak na przykład wydłużony okres spłaty albo może niższe oprocentowanie. Każdy sposób i każde rozwiązanie, które nieco nam sprawę ułatwi, będzie na pewno na wagę złota. Przecież te wszystkie osoby, które nam wcześniej pożyczyły pieniądze, też są ludźmi i mają ludzkie odruchy, więc na pewno będą starać się nam w jakiś sposób pomóc. Zarówno nam, jak i też im, bardzo zależy na tym, abyśmy spłacili dług, więc możemy być pewni, że właśnie z tej strony będziemy mieć, choć delikatne wsparcie.

Na pewno można również załapać się gdzieś do dodatkowej pracy, która pomoże zdobyć kilka groszy więcej. Nawet zwykłe dorywcze, czy też sezonowe prace, zawsze będą źródłem dodatkowych pieniędzy, które pozwolą na szybsze opłacenie rat, więc warto o tym pomyśleć. W skali miesiąca będzie to nawet kilkaset złotych, a jeśli osoba, u której mamy dług usłyszy, że dorabiamy sobie właśnie po to, aby go spłacić, to na pewno będzie ona dla nas łagodniejsza.